Tytuł artykułu: Świadomość skażenia otoczenia człowieka radonem
Autorzy: PARA, A.K., PARA, A.W.
Słowa kluczowe: radon, skażenie, detektor, stężenie radonu
Streszczenie: W celu uświadomienia sobie występowania radonu i stopnia skażenia pomieszczenia spowodowanego jego występowaniem postanowiono przeprowadzić stosowne obserwacje i analizy. Na podstawie odpowiednio zabezpieczonego w pojemniku detektora CR-39 wyznaczono gęstość śladów (Np) pozostawionych przez cząstki α oraz średnie stężenie radonu (C). Detektor przebywał przez 3168 godzin w piwnicy budynku jednej ze szkół w Krośnie. Budynek, który został wybudowany w 1963 roku, jest podpiwniczony, dwupiętrowy, zbudowany z cegły, a w pomieszczeniu, w którym znajdował się detektor, podłogę stanowiła wylewka betonowa. Budynek wyposażony jest w wodociąg, kanalizację i centralne ogrzewanie. Folię zastosowaną w detektorze trawiono roztworem 10 N zasady sodowej (NaOH) przez 7 godzin w specjalnym termostatowanym piecu w temperaturze 70°C.
Cytowanie w stylu APA: Para, A.K. & Para, A.W. (2013). Świadomość skażenia otoczenia człowieka radonem. Przegląd Naukowy Inżynieria i Kształtowanie Środowiska, 22 (1), 88-97.
Powołania w tekście w stylu APA: Pierwsze powołanie: (Para & Para, 2013), następne powołania: (Para & Para, 2013)
Cytowanie w stylu Chicago: Para, Anna K., Andrzej W. Para. "Świadomość skażenia otoczenia człowieka radonem." Przegląd Naukowy Inżynieria i Kształtowanie Środowiska, 59 ser., vol. 22, nr 1, (2013): 88-97.
Powołania w tekście w stylu Chicago: (Para, & Para 2013)
Cytowanie w stylu Bibtxt: @article{Para_Para_2013_PNIKS, author={Para, Anna K. and Para, Andrzej W.}, title={Świadomość skażenia otoczenia człowieka radonem.}, journal={Przegląd Naukowy Inżynieria i Kształtowanie Środowiska}, URL={http://iks_pn.sggw.pl/PN59/A9/art9.pdf}, year={2013}, volume={22 (1)}, number={59}, pages={88-97}}
Pełny tekst PDF
Go Back